خانه / حسابداری / اخبار حسابداری / نگاهی بر مشمولین مرحله هفتم مالیات بر ارزش افزوده

نگاهی بر مشمولین مرحله هفتم مالیات بر ارزش افزوده

از مهرماه سال ۱۳۸۷ ، این قانون در سیستم مالیاتی کشور ما در هفت مرحله فراخوان و اجرایی شده است. سازمان امورمالیاتی کشور بر اساس قانون ملزم به تهیه زیرساخت های فنی و ایجاد شرایط و درمراحل مختلف، گروه هایی از مودیان را مشمول ثبت نام و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با نرخ تعیین شده از طرف مجلس شورای اسلامی نمود.

درمرحله هفتم که از مهر ماه ۱۳۹۵ ابلاغ و اجرایی شده است، کلیه اشخاص حقوقی فعال با هر حجم از فروش و یا درآمد از محل عرضه کالا و ارائه خدمات که به موجب فراخوان های قبلی تاکنون برای اجرای قانون فراخوان نشده اند، مکلف به ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده هستند.

براساس ماده «??» قانون مالیات بر ارزش افزوده، کلیه اشخاص حقوقی فعال مکلفند اطلاعات درخواستی سازمان مالیاتی ارائه و به تکمیل فرمهای مربوطه اقدام و ثبت نام نمایند.

مودیان مالیاتی مطابق ماده۱۹ باید در قبال عرضه کالا یا خدمات خود، صورتحسابی با رعایت قانون نظام صنفی و حاوی مشخصات متعاملین و مورد معامله به‌ ترتیبی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین و اعلام کرده است، صادر و مالیات متعلق را در ستون مخصوص درج و وصول نمایند و در مواردی که از ماشین‌های فروش استفاده می‌شود، نوار ماشین جایگزین صورتحساب خواهد شد.

همچنین اشخاص حقوقی که بعد از تاریخ اجرای فراخوان نیز ایجاد، تأسیس و به ثبت می‌رسند و یا شروع به انجام فعالیت می‌کنند، در صورت فعالیت با هر حجم از فروش و یا درآمد حاصل از کالا و خدمت، از اولین دوره مالیاتی بعد از شروع فعالیت مشمول اجرای این قانون هستند.

فعالان اقتصادی فراخوان شده می توانند با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده به نشانی WWW.EVAT.IR اظهارنامه هر دوره مالیاتی را طبق نمونه و دستورالعملی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین و اعلام شده است، حداکثر ظرف پانزده روز از تاریخ انقضاء هردوره، به ترتیب مقرر تسلیم و مالیات متعلق به دوره را پس از کسر مالیاتهایی که طبق مقررات این قانون پرداخت کرده‌اند و قابل کسر می‌باشد، در مهلت مقرر مذکور به حسابی که توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه‌داری کل کشور) تعیین و توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می‌گردد، واریز نمایند.

همچنین فعالان اقتصادی در صورتی که نیاز به آموزش قانون و مقررات مالیات بر ارزش افزوده دارند، می توانند از طریق سامانه یاد شده و یا مراجعه حضوری به ادارات کل امور مالیاتی استان ها و شهرستان ها برای آموزش ثبت نام نمایند، تا اقدام لازم برای آموزش آنها به صورت رایگان صورت گیرد.

منبع:سازمان امورمالیاتی

درباره Hossein I.T

حسین شورگشتی هستم متولد سال 1367 در نیشابور و علاقه مند به فناوری طالاعات و طراحی وب . دانشجوی حسابداری هستم و کارشناس بازرگانی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

چه کسانی از پرداخت عوارض واردات خودرو معاف‌اند؟

گمرک ایران شرایط معافیت‌های خاص از پرداخت سود بازرگانی واردات خودرو را اعلام کرد. بر این اساس دو گروه از پرداخت سود بازرگانی واردات خودرو معاف هستند که این معافیت‌ها شامل معافیت از پرداخت سود بازرگانی معادل ۳۰۰ میلیون ریال برای مجوزهای جانبازان و همچنین معافیت از سود بازرگانی معادل ۳۰۰ میلیون ریال برای مجوزهای معلولین بهزیستی می‌شود. بر این اساس در حال حاضر خودروهای سال ساخت ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ به شرط نو بودن در گمرکات قابل ترخیص هستند. حقوق ورودی خودرو تا سقف ۲۵۰۰ سی‌سی معادل ۵۵ درصد و حقوق ورودی خودرو تا سقف ۲۰۰۰ سی سی معادل ۴۰ درصد ارزش سیف است.